Listen, look and take part in! This is our cultural heritage.

Erasmus+ najveći je program Europske unije za obrazovanje, osposobljavanje, mlade i sport te obuhvaća razdoblje od 2014. do 2020. godine. Usmjeren je jačanju znanja i vještina te zapošljavanje europskih građana kao i unaprjeđenju obrazovanja, osposobljavanja te rada u području mladih i sporta.

U projektu. „Listen, look, and take part in! This is our cultural heritage“ surađivat ćemo s partnerima 5 europskih zemalja – Španjolske, Portugala, Turske, Italije i Ujedinjenog Kraljevstva (Engleske). Projekt će se ostvariti kroz suradnju sa školama partnerima i nizom zajedničkih aktivnosti osposobljavanja, podučavanja i učenja.

CILJEVI:

Upoznavanje europskih kultura i tradicija, njegovanje multikulturalnosti.

Produbiti osjećaj pripadnosti Europi kod svih sudionika (učenika i nastavnog osoblja) i pritom smanjiti predrasude kroz upoznavanje stranih kultura i drugačijeg načina razmišljanja.

Približiti kulturnu baštinu zemalja Europe koje sudjeluju u projektu najmlađim sudionicima (učenicima) kroz ples, glazbu i tradicijske običaje te ih potaknuti na daljnje njegovanje svoje kulturne baštine i aktivno sudjelovanje u lokalnoj zajednici

Usvajanje novih znanja i vještina, razvoj socijalnih vještina, kreativnosti, samostalnosti i odgovornosti.

Zajedno sa zemljama partnerima u projektu, a kojeg čine Španjolska, Portugal, Italija, Ujedinjeno Kraljevstvo (Engleska) i Turska sudjelovati u različitim aktivnostima te se uključiti u razmjenu učenika i suradnju svih sudionika u projektu.

NAMJENA:

Poboljšati znanje engleskog jezika.

Razvijati digitalne kompetencije učenika.

Poboljšati interkulturalnu svijest svih sudionika u projektu.

Unaprijediti i proširiti znanje o kulturama drugih zemalja, njihovoj tradiciji, načinu života te svjesno i ciljano raditi na poštivanju različitosti.

Razvijati nove metode motivacije učenika.

Naučiti učenike raditi u internacionalnim grupama.

Ohrabriti učitelje da istražuju nove metode poučavanja i proširuju svoje vidike.

Omogućiti profesionalan razvoj djelatnicima škole.

NAČIN REALIZACIJE I TIJEK AKTIVNOSTI:

-rujan 2018. – prezentacija Erasmus+ projekta na razini škole

-listopad 2018. – izrada web stranice projekta, izrada logotipa, pp prezentacija svoje škole, uređenje Erasmus+ kutka i panoa škole

-studeni 2018.- pjevanje i učenje jednostavnih tradicionalnih pjesma svake države; izrada projekta na e Twinningu, izrada video isječaka o aktivnostima u svakoj školi

-prosinac 2018.- izrada plesnog kalendara, provedba intervjua vezanog uz tradicionalne plesove, izrada projektnih maskota,

-siječanj 2019.- biranje najboljeg logotipa i slogana u svakoj školi, prezentacija španjolske kulturne baštine, radionice za izradu simbola svake države

-veljača 2019. – odabir najboljeg logotipa i slogana između svih zemalja sudionica, prezentacija španjolskih plesova, glazbala

-ožujak 2019.- aktivnosti i radionice u sklopu mobilnosti u Španjolsku

-travanj 2019.- izrada časopisa

-svibanj 2019. – aktivnosti i radionice u sklopu mobilnosti u našoj školi

-lipanj 2019. – evaluacija i diseminacija projekta tijekom prve godine

U sklopu projekta planiraju se susreti škola partnera:

-           listopad 2018 – Španjolska

-           ožujak 2019. – Španjolska

-           svibanj 2019. – Hrvatska

-           lipanj 2019. – Italija

-         listopad 2019. – Portugal

-         ožujak 2020. – U.K. – Engleska

-         lipanj 2020. – Turska

VRIJEME REALIZACIJE

Projekt će se ostvariti tijekom dvije nastavne godine suradnjom između škola i nizom zajedničkih aktivnosti partnera tijekom 2018./2019. te 2019./2020. Početak projekta je rujan 2018., a završetak kolovoz 2020.

DETALJNI TROŠKOVNIK AKTIVNOSTI

U skladu s namijenjenim sredstvima Agencije za mobilnost i programe u EU za provođenje programa.

Tijekom nastavne godine 2018./2019. planirane su dvije mobilnosti učitelja tijekom listopada u Španjolsku, dvije mobilnosti učitelja te četiri mobilnosti učenika tijekom ožujka u Španjolsku, te dvije mobilnosti učitelja tijekom lipnja u Italiju.

NAČIN VREDNOVANJA I KORIŠTENJA REZULTATA

Na zajedničkim susretima kolega iz partnerskih škola bit će vrednovan rad svake škole, kao i kroz predstavljanje uradaka ostvarenih kroz program.

Praćenje i bilježenje motiviranosti učenika, samostalnosti i odgovornosti u radu.

Predstavljanje lokalnoj i međunarodnoj zajednici.

Učenici i nastavnici uključeni u projekat prezentirat će rezultate projekta različitim aktivnostima: izradom postera, e book-ova, spomenarom aktivnosti, izradom knjige glazbala, pp prezentacijama, izradom interaktivne tematske karte Europe na temu kulturne baštine.

Svi će rezultati biti prezentirani  na web stranici škole, web stranici projekta, eTwinning portalu, na Erasmus + kutku naše škole te u lokalnim i regionalnim novinarskim i TV kućama.

objavio: Lidija Matoša   datum: 14. 2. 2019.