Odali smo počast Gradu Heroju

18. studeni je dan kada se Hrvati sjećaju Domovinskog rata i ljudi koji su za našu domovinu dali svoje živote. Povodom tog dana, ljudi diljem Hrvatske paljenjem svijeća obilježavaju sjećanje i odaju počast Vukovaru, GRADU HEROJU čija je opsada i uništenje postalo simbol Domovinskog rata.

U našoj školi također smo obilježili sjećanje na Vukovar. Prezentacijom o Gradu Heroju, njegovim žrtvama i patnjama ljudi, započeli smo predavanjem koje su nam prenijeli učenici 8.b razreda Lorena Borak, Paula Radek i Fran Krištofić. Njih je za izlaganje pripremila profesorica povijesti Ana Marija Korent. Koliko je zaista suza proliveno u Vukovaru, koliko su ljudi zaista propatili, imali smo priliku čuti od Tomislava Horvata, profesora tjelesne i zdravstvene kulture u našoj školi. On je sa svojih 11 godina napustio Vukovar u kojem je rođen i zajedno s bratom doselio u Čakovec svojoj rodbini. Njegov otac i majka ostali su u Vukovaru u vrijeme najveće agresije na našu domovinu i sam grad Vukovar. Slušali smo jednu dirljivu i tužnu priču o proživljenom strahu za svoje, ali i živote dragih ljudi.

Nakon toga, učenici povijesne grupe polaganjem vijenca i paljenjem svijeća na spomenik palim žrtvama u Domovinskom ratu odali su počast svim poginulima koji su izgubili svoje živote braneći našu domovinu.

Izvor: Lidija Toth

objavio: Lidija Matoša   datum: 20. 11. 2014.