Lik i djelo Ane Katarine Zrinski

Naša škola je sudjelovala u povijesno-kulturno-turističkoj manifestaciji „Ana Katarina Zrinski“.

Međimurje je slavilo Dane Međimurske županije od 26. do 30. travnja 2012. godine uz obilježavanje obljetnice mučeničke smrti Petra Zrinskog i Frane Krste Frankopana, koji su pogubljeni u Bečkom Novom Mestu 30. travnja 1671. godine.  Tom prigodom naša škola je sudjelovala u povijesno-kulturno-turističkoj manifestaciji „Ana Katarina Zrinski“ čiji je organizator Međimursko veleučilište u Čakovcu, a glavni patner Muzej Međimurja u čijim prostorima se održao najveći dio programa. Tom manifestacijom je bio cilj približiti svim posjetiteljima lik i djelo Ane Katarine Zrinski, supruge Petra Zrinskog, jednog od najvećih plemenitaša, bana, vojskovođe i pjesnika 17. stoljeća čije ime nosi naša škola te nam je  zbog toga bila čast što imamo priliku predstaviti se u djeliću programa te manifestacije u petak 27. travnja 2012. godine.

Učenici prvog razreda su nas sa svojom učiteljicom Radojkom Oreški prisjetili uz zvučnu slikovnicu tko je bila Ana Katarina Zrinski, kada je živjela te po čemu je najpoznatija. Po njezinom poznatom „Putnom tovarušu“ učenici drugog i četvrtog razreda su sa svojim učiteljicama Ladislavom Šestak- Horvat i Vesnom Golub izradili „Školski tovaruš“ tako što su reciklirali papir i upotrijebili ga kao stranice molitvenika. Na te stranice su krasopisom prepisali, koristeći tuš i pero, molitve koje su sami napisali.

Učenica Viktorija Malekoci iz petog razreda napisala je Legendu o tunelu prema kojoj je Jakov Skok, učenik osmog razreda, osmislio prateće ilustracije. Njihovi mentori su bili učiteljici Ida Somi Rodiger i Josip Mihalković. Učenica Ana Krhač iz sedmog razreda interpretirala je svoju pjesmu Zvijezda, a učenici petih i sedmih razreda izveli su igrokaz uprizorivši djelove iz njenog dnevnika. Njih je u radu vodila i pripremila učiteljica Ida Somi Rodiger.

Program je bio obogaćen i glazbenim djelom za koji se pobrinuo naš zbor otpjevavši staru kajkavsku pjesmu Primem pero i Oproštajnu pjesmu koju je učiteljica Marijeta Stevanović napisala prema Oproštajnom pismu Petra Zrinskog Ani Katarini. Zbor je izvođenje obje pjesme vodio i uvježbao učitelj glazbenog, Vladimir Novak. Program su zaokružili učenici prvih razreda otplesavši manuet, stari francuski ples, za koji ih je uvježbala njihova učiteljica Radojka Oreški.

Kroz cijeli ovaj program nas je vodila Melita Novak, učenica šestog razreda, koja je na kraju pozvala sve posjetitelje da slobodno razgledaju učeničke radove i izložbu u kojoj se, između ostalog, moglo vidjeti rodoslovno stablo obitelji Zrinski koje su izradili učenici sedmih razreda pod vodstvom knjižničara Tomice Hlapčića.

Martina Subotić

Slike pogledajte u našoj fotogaleriji!

objavio: Lidija Matoša   datum: 2. 5. 2012.

« Svibanj 2024 »