Nastavni projekt – Pripremamo zdrav obrok

Učenici 1.b razreda organizirali su s učiteljicom nastavni projekt - Pripremamo zdrav obrok, u okviru učenja o zdravlju iz prirode i društva.

Pripreme za projekt započeli smo mnogo ranije, kako bi do dana pripremanja zdravog obroka bilo sve spremno. Podijelili smo se u tri skupine, a svaka skupina imala je poseban zadatak. Učenici su kod kuće izradili bedževe od papira sa znakom svoje skupine.

Prva skupina pripremala je salatu od ječma i povrća pa je izradila bedž mrkve pravokutnog oblika. Osim bedža,u školu su donijeli mrkvu, list salate, pregaču, kuhinjsku krpu, dasku za rad, slike povrća, a učiteljica je donijela kuhani ječam.

Druga skupina pripremala je integralni kruh s namazom pa su izradili bedž kruha okruglog oblika. U školu su donijeli šnitu integralnog kruha ili pol bageta, mali sirni namaz bilo koje vrste, pribor za rad i slike raznih vrsta kruha.

Treća skupina pripremala je voćnu salatu sa zobenim pahuljicama pa su izradili bedž jabuke kvadratnog oblika. U školu su donijeli po jedan komad voća, pribor za rad, a učiteljica je donijela zobene pahuljice i vanilij šećer.

Nastavni projekt započeli smo jako uzbuđeni, a radili smo ovim redom:

1. Svaka skupina izradila je plakat s naslovom svog zdravog obroka. Na plakatu je   napisan recept za pripremu jela, te sličice namirnica koje su potrebne za rad.
  2. Članovi skupine prezentirali su svoj plakat, objasnili zašto je to zdrav obrok i gdje se te namirnice nalaze u piramidi zdrave hrane.
  3. Oprali smo ruke, zavezali pregače i pripremali zdrav obrok po skupinama.
  4. Pripremljena jela složili smo na stol. Naučili smo kako se treba ponašati kod uzimanja hrane sa stola.
  5. Jeli smo pripremljenu hranu i bila nam je jako ukusna.

Probajte i vi! Evo recepata:

• SALATA OD JEČMA I POVRĆA

Potrebno je: kuhani ječam, naribana mrkva, list salate endivije (narezati na rezance), sok od jednog limuna, sol, ulje. Sve sastojke pomiješajte i neka stoje 15 minuta, a zatim ih poslužite.

• VOĆNA SALATA SA ZOBENIM PAHULJICAMA

Narežite voće na sitne komadiće: jabuku, naranču, bananu i kivi. Pomiješajte voće i vanilij šećer. Posipajte zobenim pahuljicama.

• INTEGRALNI KRUH S NAMAZOM

Integralni kruh narežite na zanimljive oblike - okrugle, pravokutne, trokutaste, namažite sirnim namazom i složite na tanjur.

DOBAR TEK! JEDITE ZDRAVO I UKUSNO!

Učenici 1.b razreda i učiteljica Jelena

Slike pripreme zdravih obroka pogledajte u fotogaleriji.

objavio: GORAN PLAFTAK   datum: 8. 3. 2012.

« Svibanj 2024 »