MEĐUNARODNI DAN DJEČJIH PRAVA U 3.B RAZREDU

Svake godine 20. studenog obilježava se  Međunarodni dan dječjih prava, koji ima za cilj promicati međunarodno zajedništvo, svijest o djeci diljem svijeta te bolju dobrobit djece.  1959. godine  na taj dan Generalna skupština UN-a usvojila  je Deklaraciju o pravima djeteta, a 1989. godine Opća skupština UN-a usvojila Konvenciju o pravima djeteta.

Mi učenici 3.b razreda na satovima razrednika i prirode i društva upoznali smo se s našim pravima, ali i dužnostima koja proizlaze iz naših prava. Saznali smo da su mnoga prava uskraćena djeci diljem svijeta, ali i djeci koja žive možda u našem susjedstvu, možda i nekome od nas. Naučili smo što je to fizičko i verbalno nasilje, te kako se ponašati u situaciji kad smo žrtva takvog nasilja. Kako bi odrasle podsjetili na naša prava i sami postali svjesni svojih prava, na satovima hrvatskog jezika izrađivali smo plakate, umne mape i stripove s temom o dječjim pravima. Prezentirali smo ih svojim prijateljima.

Smatramo da je važno je da odrasli shvate da su i oni nekada bili djeca i da sada  kao odrasli imaju priliku pomoći nama djeci i uljepšati  nam djetinjstvo. A i mi djeca možemo pomoći svojim prijateljima kojima su prava uskraćena.

objavio: Lidija Matoša   datum: 27. 11. 2020.