Građanskim  se odgojem i obrazovanjem učenici/ce pripremaju za oživotvorenje ustavnih odredbi. Sustavno uče o tome  što  je  vlast,  koja  je  uloga  vlasti,  koja  su  prava  i  odgovornosti  građana  u demokraciji, na koji ih način i pod kojim uvjetima mogu koristiti. Takvim učenjem potrebno je  osposobiti  učenika  za  aktivnoga  i  odgovornoga  građanina.

Građanski se odgoj provodi u ukupnom fondu od 35 sati i za predmetnu i za razrednu nastavu. U razrednoj nastavi provodi se integrirano/međupredmetno kroz  sve nastavne predmete i programe stručnih suradnika u fondu od 15 sati, na satu razrednika u fondu od 10 sati, dok se ostalih 10 sati ostvaruje u obliku izvanučioničnih aktivnosti. U predmetnoj nastavi provodi se integrirano/međupredmetno kroz  sve nastavne predmete i programe stručnih suradnika u fondu od 20 sati, na satu razrednika u fondu od 5 sati, dok se ostalih 10 sati ostvaruje u obliku izvanučioničnih aktivnosti.

Tematska  područja  Programa  međupredmetnih  i  interdisciplinarnih  sadržaja

Građanskog odgoja i obrazovanja su:

1. Ljudsko- pravna dimenzija povezana s ostalim dimenzijama
  2. Politička dimenzija povezana s ostalim dimenzijama
  3. Društvena dimenzija povezana s ostalim dimenzijama
  4. Međukulturna dimenzija povezana s ostalim dimenzijama
  5. Gospodarska dimenzija povezana s ostalim dimenzijama
  6. Ekološka dimenzija povezana s ostalim dimenzijama

Nositelji aktivnosti su učitelji  razredne i predmetne nastave, stručna služba škole,  članovi lokalne zajednice i prema potrebi vanjski suradnici.

« Srpanj 2018 »