Korištenje računala i interneta – navike učenika 5. i 7. razreda

Digitalno doba donijelo je brojne zanimljive aplikacije, a društvene mreže postale su novi prostor za učenje, zabavu i druženje. Razvoj modernih tehnologija i pojava interneta kao svakodnevnog medija povećali su rizike koji izravno utječu na razvoj i odrastanje mladih pa se stoga, u sklopu Školskog preventivnog programa i u okviru nastave informatike, puno govori o zaštiti u svijetu interneta i mobilnih telefona.

Učenike se od najranije dobi upoznaje s važnim informacijama o sigurnosti i zaštiti na internetu. U sklopu obilježavanja Dana sigurnijeg interneta provedena je anketa za učenike 5. i 7. razreda o navikama korištenja interneta i računala. Anketom je obuhvaćeno 45 učenika 5. razreda i 35 učenika 7. razreda. Prema dobivenim rezultatima možemo zaključiti da:

• Učenici koriste Internet u najvećoj mjeri za učenje, razonodu, glazbu i društvene mreže
  • Većina učenika dnevno provodi na internetu od 1 do 3 sata. Zabrinjavajući je podatak da 20% učenika sedmog razreda na internetu provede dnevno više od 5 sati. Učenici često izgube pojam o vremenu kad su na internetu, no rijetko se osjećaju umorno zbog dugotrajnog korištenja interneta.
  • Učenici petog razreda većinu slobodnog vremena provode s vršnjacima, dok je kod učenika sedmih razreda zastupljenije provođenje slobodnog vremena on line.
  • Društvene mreže koristi više od 80% učenika, a negativno iskustvo doživjelo je čak 18% učenika
  • Učenici sedmih razreda u većoj mjeri razgovaraju s nepoznatim osobama i bolje se osjećaju u virtualnom svijetu od učenika 5.razreda, iako se kod većine učenika ne javlja taj osjećaj
  • Velikom broju učenika važno je imati puno pratitelja na društvenim mrežama, biti popularan, dobro izgledati na fotografijama koje dijele , dok im je s druge strane važno ostati anoniman na internetu (?!)
  • Većina se složila da im je važnije više vremena provesti u društvu prijatelja u stvarnom životu, nego li u virtualnom.

Rezultati pokazuju da većina učenika 5. i 7. razreda koristi računalo i Internet u prihvatljivoj mjeri za potrebe škole i zabave. S obzirom na velik broj učenika koji su doživjeli negativno iskustvo koristeći društvene mreže i dalje aktivno nastavljamo s edukacijama s ciljem potpore učenicima kako bi što ranije i uspješnije naučili kontrolirati sadržaje s kojima se susreću na internetu te kako bi se znali snaći u njima potencijalno neugodnim i uznemirujućim situacijama.

Fotografije pogledajte u našoj fotogaleriji...

Ivana Kirić Balažić

objavio: Lidija Matoša   datum: 10. 3. 2021.